Eesti keeles In English Norsk

Saunade ehitus

Sauna tüüpe on väga palju erinevaid. Erinevused tulenevad pigem just kultuurilistest eristumisest.

Enne saunaruumide ehitamist tuleks hästi läbi mõelda ruumi planeering. Tuleb selgeks teha mõningad nüansid, eriti kui tegemist on vanema ehitisega ja mõningaid detaile pole enam võimalik muuta. Näiteks korstna asukohta  pole tõenäoliselt mõtet muuta.

  • Kas lavaruumi hakkab kütma puukeris või elektrikeris?
  • Kuidas asetseb korsten planeeritava lavaruumi suhtes?
  • Kuidas saab paigaldada ventilatsiooni äratõmbe ja ka pealetõmbe?

 

Mõned soovitused sauna ehitamisel.

Lavaruum peaks asuma üsna korstna lähedal kuna siis ei teki puukerise ühendamisega korstnaga probleeme. Siin peaks jälgima ka seda, kas on võimalik ahju kütta väljastpoolt lavaruumi. Nii jääb lavaruumi rohkm ruumi ja on mugavam sauna kütta. Väga oluline on sauna ventilatsioon. Kindlasti peab korralikus saunas olema ka värskeõhu pealelaskeava. Selline ava tehakse tavaliselt kerise lähedale, kuna seal liigub õhk kõige intensiivsemalt ja tõmbab värsket õhku lavaruumi. Õhu väljatõmme peaks olema tehtud lakke diagonaalis kerise asukohaga. Nii ei lähe soe õhk otse ventilatsiooni, vaid teeb enne väljumist tiiru lavaruumis, tõmmates endaga kaasa värskeõhuavast värsket õhku. Sellise ventilatsioonilahenduse puhul on saunas alati värske õhk. Mõlemad avad peaksid olema reguleeritavad. Nii saab reguleerita vastavalt oma vajadustele optimaalse õhuvahetuse. Kui lavaruumis on palju inimesi, peaks olema ka värskeõhuava rohkem lahti. On väga ekslik arvata, et lavaruum peaks leili viskamise ajal umbselt kinni olema. 

Keris tuleks valida vastvalt lavaruumi suurusele. Lavaruum ei tohiks olla ka liialt suur. Koduseks lavaruumiks piisab täiesti kuni 4 m2. Lavaruumi kõrgus peaks olema arvestatud nii, et lava ja lae vaheline kõrgus olek 110 - 120 cm. Lava peaks olema kerisest kõrgemal nii, et jalalabad on kerisega samal kõrgusel. Sellisel kõrgusel kasutatakse ära kogu ruumis olev leil.

Lavaruumis kasutatavad puitmaterjalid

Põhiliselt kasutatakse lavaruumi seintes ja lava ehituseks haaba ja leppa. Mõlemat puitu on saadaval ka termotöödelduna. Lava peaks olema tehtud puidust, mis ei ole eriti tihe, sest tihe puit võtab soojust väga hästi sisse ja ei jahtu sellele peale istudes nii kiiresti maha. Lava ehitusel kasutatakse just rohkem haaba ja leppa. On ka mõned eksootilised puidud. Lavaruumi seinte ehituseks kasutatakse peale haava ja lepa ka kuuske, mändi, kaske ja saarepuud.

Küsige personaalset pakkumist siit